
Sretan Uskrs uz obilje zdravlja i veselih trenutaka!
10 travnja, 2020
AKTIVNOSTI ZA DJECU OD 4. DO 7. GODINE ZA RAZDOBLJE OD 13. DO 17. TRAVNJA 2020.
14 travnja, 2020PROLJETNE ZAGONETKE
Bitan dio pripreme djeteta za školu je upravo razvoj pažnje i koncentracije. Zagonetke su način poticanja logičkog razmišljanja i pažnje. Djeca predškolske dobi mogu održati pažnju rješavajući mozgalice ili zagonetke 10 – 15 minuta, no to će se vrijeme sustavnim radom brzo povećati. Za vas smo pripremili nekoliko zagonetki na temu proljeća. Djetetu pročitajte zagonetku i zajedno pokušajte doći do odgovora!
Pognuta joj stalno glava
k’o da drijema ili spava,
al prva nam javi znaj
da je hladnoj zimi kraj!
VISIBABA
Njena je haljina crvene boje,
na kojoj crne točkice stoje
ponekad je skriva trava
dok na malom cvijetu spava!
BUBAMARA
Nježan je i lijep kao cvijet,
veseli je njegov let.
Gdje je cvijeće
Tamo lijeće…
Ima krila, nije ptica,
a bio je gusjenica!
LEPTIR
Svileno krilce, skriveno rilce,
kad te ubode¸ eto nezgode,
ali i slasti
kad te počasti!
PČELA
SPOJI I OBOJI
Ovaj tjedan za vježbe grafomotorike, razvoj predmatematičkih sposobnosti pripremili smo vam slike proljetnica. Slike isprintajte i neka dijete prvo spoji točkice ili brojeve, a nakon toga oboji šareni cvijet!
ISTRAŽIVAČKA AKTIVNOST – POSADI ČAROBNI GRAH
Nemate vrt? Nema veze! Posadite svoj čarobni grah na prozoru.
POTREBAN MATERIJAL:
- Sjemenka suhog graha
- Vata
- Prozirna vrećica ili plastična čaša
POSTUPAK: Sjemenku graha možete namočiti preko noći ili jednostavno umotati u komad mokre vatice. Vaš grah mora imati dovoljno svjetlosti i vlage kako bi proklijao. Na čaši ili vrećici označite centimetre pa zajedno pratite rast graha!
VISIBABA MALA
Sve oko nas, i u nama odvija se u ritmu. Izmjena dana i noći, godišnjih doba, mjesečeve mijene, otkucaji srca, disanje, hodanje. Djeca vole ritam, on ih umiruje. Kako dijete raste ono spoznaje svijet, primajući, obrađujući te usklađujući informacije putem svojih osjetila. Učenje u kojem su uključena sva osjetila djetetu je prirodno i spontano. Pjesmice koje uključuju pokret takav su oblik učenja. Dijete ih vidi, čuje, osjeća dodirom i pokretom. Stimuliranjem više osjetila istovremeno aktivira se više različitih neuroloških putova. Poboljšava se odnos pamćenja i pažnje. Djeca imaju veliku potrebu za kretanjem, pa kada u učenje uključimo i pokret ono postaje prirodnije i laganije. Stihove popraćene pokretom dijete uči spontano, bez naprezanja. Osim vida i sluha uključeni su i dodir, osjećaj tijela u prostoru, ravnoteža, doživljaj tempa i ritma, motoričko i govorno oponašanje. Pjesmice koje uključuju pokrete pomažu u osvještavanju vlastitog tijela u prostoru. Zbog blagotvornog utjecaja glazbe i ritma djeca osjećaju ugodu. Ugoda utire put njihovoj pažnji, a pažnja komunikaciji koja je preduvjet jezično-govornog razvoja.
Kako bi pozdravili proljeće za vas smo priložili djeci također vrlo dragu i od prije poznatu pjesmicu Visibaba mala. Pjesmicu možete pjevati s djetetom uz dodavanje ritma pljeskanjem, udaranjem štapićima ili zvečkom koju možete zajedno s djecom izraditi.
https://www.youtube.com/watch?v=6Rbo-izbHNs
IZRADA ZVEČKI:
Potreban materijal: Prazna bočica, riža, grah, tijesto, kukuruz…
Izrada: Bocu napunite rastresitim materijalom po izboru. Čep pričvrstite ljepilom kako bi izbjegli otvaranje boce.
TJELOVJEŽBA
Zbog novonastale situacije mnogima je uskraćena igra u parku te je boravak djece na zraku znatno smanjen. Ne smijemo zaboraviti važnost kretanja i vježbe za djetetov razvoj. Za vas smo pripremili poveznicu s 10-minutnim tjelesnim aktivnostima za djecu predškolske dobi. Vježbati možete kod kuće, u stanu, na balkonu ili u dvorištu istovremeno upijajući zrake sunca!
https://www.youtube.com/watch?v=8M9gsu3lYHc&t=36s
LIKOVNA AKTIVNOST SLIKANJA TEMPEROM I VILICOM
Slikati se može i vilicom, a ne samo kistom!
POTREBAN MATERIJAL
- Tempera
- Kist
- Vilica
- Papir
- Vreća za smeće za zaštitu radne podloge
POSTUPAK: Zaštitite radnu površinu vrećicom za smeće. Djetetu pripremite temperu, kist i vilicu, pustite mašti na volju i neka zabava počne!
Tekst pripremile odgojiteljice:
Vesna Kartuš, Stela Bandula i Anita Lolić