Dječje gliste su sićušni crijevni parazitski koji zaraze debelo crijevo čovjeka. Osobito je česta infekcija kod djece mlađe od 10 godina.
Djeca koja imaju gliste često ostaju nezapažena, jer uvijek ne uzrokuje simptome, međutim može uzrokovati intenzivan svrbež oko anusa (i vagine kod djevojčica), osobito noću kada ženske glista polažu jaja. To može poremetiti san. U nekim slučajevima možete uočiti gliste na posteljini ili u stolici. Gliste izgledaju kao bijele niti i duge su 3-10 mm.
Teške ili trajne infekcije glistama mogu uzrokovati:
U vrlo rijetkim slučajevima, gliste se mogu širiti izvan crijeva do mokraćnog sustava, ili vagine ili maternice kod djevojčica.
Infekcija glistama prelazi s osobe na osobu gutanjem jaja. Ženka gliste može položiti tisuće sićušnih jaja oko anusa ili vagine, pritom ispuštajući sluz koja uzrokuje svrbež. Češanje anusa ili vagine, ili brisanje nakon odlaska na WC, može uzrokovati da se jaja zalijepe na vrhove prstiju ili pod nokte. Ako se ruke ne operu, jaja se mogu prenijeti u usta ili na hranu ili predmete, kao što su igračke i kuhinjski pribor. Ako netko dotakne kontaminirani predmet, ili pojede kontaminiranu hranu ili stavi prste u usta, zaraziti će se. Nakon što su jaja progutana, prelaze u crijevo gdje se izlegu. Nakon otprilike 2 tjedna, gliste će izrasti u odrasle, nakon čega će se razmnožavati i ciklus infekcije ponovno će početi.
Jaja se mogu prenijeti s anusa (ili vagine) na sve što dotaknete, uključujući:
Jaja mogu preživjeti na površinama i do dva tjedna. Osim što jaja mogu biti progutana, mogu biti udahnuta i zatim progutana. To se može dogoditi ako jaja ostanu u zraku – npr. nakon protresanja kontaminiranog ručnika ili plahte.
Infekcija glistama najčešće pogađaju malu djecu jer često zaboravljaju oprati ruke i dijele igračke s drugom djecom. Ljudi koji su u bliskom kontaktu s nekim tko ima infekciju glistama također imaju visok rizik za infekciju.
Za uspješno liječenje glista, svi članovi domaćinstva moraju se liječiti, čak i ako nemaju nikakvih simptoma. Cilj liječenja je riješiti se glista i spriječi reinfekciju. To obično uključuje kombinaciju lijekova za ubijanje glista i stroge higijenske mjere za zaustavljanje širenja jaja.
Mebendazol je glavni lijek koji se koristi za liječenje infekcije glistama. Dostupan je u obliku tablete i tekućine. Ovaj lijek je u 90-100% slučajeva učinkovit u ubijanju glista.
Stroge higijenske mjere mogu pomoći u otklanjanju infekcije i smanjiti vjerojatnost ponovnog ponavljanja infekcije. Životni vijek glista je oko 6 tjedana, pa je važno da se poštuju higijenske mjere barem toliko dugo.
Svatko u kućanstvu mora slijediti dolje navedene savjete:
Zdravstveni voditelj
Ante Tandara, univ. bacc. med. techn.