Uši su sićušni insekti bez krila. Žive na glavi u vlasištu ljudi i hrane se krvlju iz vlasišta. Uši na glavi čest su problem, posebno za djecu. Lako se šire s osobe na osobu, a ponekad ih se teško riješiti. Njihovi ugrizi kod djeteta mogu uzrokovati svrbež i nadraženost vlasišta, a grebanje može dovesti do infekcije.
Uši su neugodne, ali nisu opasne i ne šire bolest. Prisutnost ušiju nije pokazatelj loše higijene. Najbolje je odmah početi sa tretiranjem ušiju kako bi se spriječilo njihovo širenje.
Iako su malene, možete ih vidjeti. Što trebate potražiti:
Potražite uši i gnjide na vlasištu, iza ušiju i na zatiljku glave. Rijetko se može uočiti prisutnost ušiju na trepavicama ili obrvama.
Nimfu i odraslu uš može biti teško pronaći. Obično ih nema puno i ne kreću se brzo. Potražite gnjide pričvršćene za vlas kose u blizini vlasišta. Gnjide mogu izgledati poput peruti. Da biste ih razlikovali, pokušajte prstima povući malu „mrlju”. Ukoliko je perut može se ukloniti, ali ako je gnjida ona ostaju pričvršćena za vlas kose. Povećalo i jaka svjetlost mogu pomoći pri inspekciji.
Najbolji način provjere je pomoću češlja s gustim zupcima na vlažnoj kosi. Kosu češljajte u vrlo malim pramenovima i potražite uši ili gnjide na češlju. Češalj možete obrisati s tkaninom ili papirnatim ručnik na kojem ćete ih moći lakše uočiti.
Ako se vaše dijete svrbi i grebe po glavi, a niste sigurni dali su to uši, potrebno je zatražiti pregled vlasišta kod liječnika.
Dva su načina liječenja ušljivosti:
Ljekovita sredstva koja danas imamo na raspolaganju su ljekoviti šamponi, kreme i losioni koji ubijaju uši. Mogu se kupiti bez recepta ili uzeti na recept. Ako kupujete bez recepti lijek, budite sigurni da je siguran za dob vašeg djeteta.
Liječnik također može propisati ljekovit šampon ili losion, a kod vrlo otpornih ušiju liječnik može propisati uzimanje oralnih lijeka.
Bez obzira radi li se o bez receptom lijeku ili lijeku na recept, uvijek pažljivo pročitajte upute za uporabu. Primjena prevelike količine može biti štetna, dok primjena premale količine neće biti djelotvorna.
Ručno uklanjanje ušiju i gnjida može pomoći u potpunom rješavanju problema ušljivosti jer niti jedan lijek nema 100%-tni učinak. Da biste to učinili trebate koristiti češalj s gustim zupcima na vlažnoj kosi u kombinaciji sa regeneratorom za kosu. Postupak treba ponoviti svaka 3 – 4 dana tijekom 3 tjedna nakon što ste ugledali posljednju živu uš. Vlaženje kose privremeno sprečava kretanje ušiju, a uporaba regeneratora olakšava prolazak češlja kroz kosu.
Nema potrebe za kupovinom elektroničnog češlja za kojeg tvrde da ubija uši ili čini uklanjanje gnjida lakšim. Također nema potrebe za kupovinom posebnih otopina za uklanjanje gnjida. Dovoljna je samo upotreba vode i regenerator za kosu.
Nakon tretmana vlasišta ne koristite sušilo za kosu, jer neki proizvodi za tretmane ušiju mogu sadržavati zapaljive sastojke koji se mogu zapaliti. Također ne koristite eterična ulja za liječenje ušiju jer ona mogu izazvati alergijsku reakciju na koži vlasišta.
Uši se brzo šire s osobe na osobu, posebno u grupnom kolektivu kao što je škola ili vrtić.
Uši ne mogu letjeti niti skakati, ali zato imaju posebno prilagođene nožice koje im omogućuju da se čvrsto drže za kosu. Šire se dodirivanjem glave o glavu i dijeljenjem odjeće, posteljine, češljeva, četki i kapa. Kućni ljubimci kao takvi ne mogu prenositi uši na čovjeka i obrnuto.
Ako ste u kosi djeteta pronašli znakove zaraze ušima obavezno obavijestite osoblje vrtića ili škole te pregledajte vlasište ostalim ukućanima. Zaraženo dijete bi trebalo ostati kod kuće sve dok se ne provedete tretman protiv ušiju.
Da biste se riješili ušiju i njihovih jaja i spriječili njihov povratak trebate:
Kao što mnogi roditelji znaju, borba protiv ušiju može biti borba koja traje dugo. Bez sumnje, ponekad se vrlo teško riješiti ovih dosadnih insekata.
Ako ste sve isprobali, a vaše dijete i dalje ima uši, razlog bi mogao biti:
Ako vaše dijete ima uši 2 tjedna nakon što ste započeli liječenje ili ako vam vlasište vašeg djeteta još uvijek izgleda zaraženo, posjetite svog liječnika.
Zdravstveni voditelj
Ante Tandara, univ. bacc. med. techn.