“Hitna stanja u djece” HSDHM – edukacija za odgojno-obrazovne djelatnike

ŠKOLA KLIZANJA 29.1.-2.2.2024.
2 veljače, 2024
MAŠKARE U DJEČJEM VRTIĆU
13 veljače, 2024
ŠKOLA KLIZANJA 29.1.-2.2.2024.
2 veljače, 2024
MAŠKARE U DJEČJEM VRTIĆU
13 veljače, 2024

“Hitna stanja u djece” HSDHM – edukacija za odgojno-obrazovne djelatnike

U susret  Europskom danu žurnog poziva 112 i Svjetskom danu bolesnika koji se obilježavaju 11.veljače, odgojiteljice i članovi stručnog tima našeg vrtića u četvrtak 8.2.2024. prošli su tečaj „HITNA STANJA U DJECE“ od strane članova HRVATSKOG SESTRINSKOG DRUŠTVA HITNE MEDICINE.

Svrha edukacije je podizanje svijesti o važnosti znanja te steći znanje i vještine postupaka prve pomoći.

Na lutki – modelu djeteta vježbala se kardiopulmonalna reanimacija, vađenje stranog tijela, zaustavljanje krvarenja i imobilizacija ekstremiteta te postupci kod febrilnih konvulzija i anafilaktičkog šoka.

Prva pomoć je skup postupaka kojima pomažemo ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi do dolaska stručne (hitne) medicinske pomoći. Prva pomoć podrazumijeva zbrinjavanje tjelesnih ozljeda i stanja, ali i pružanje psihološke podrške emocionalno potresenim osobama koje su prisustvovale ili svjedočile traumatičnom događaju. Pružatelj prve pomoći je osoba koja poduzima određene postupke radi pomoći ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi  pazeći  pritom na svoju sigurnost i sigurnost svih sudionika, ne izazivajući dodatnu štetu. Intervencijama prve pomoći nastojimo sačuvati život, ublažiti patnju, spriječiti komplikacije, invaliditet i daljnje bolesti ili ozljede te ubrzati oporavak.

 

Pripremila:

Nikolina Vidović, zdr. voditelj