ŠKOLA PLIVANJA 17.-21.TRAVNJA 2023.

UTJECAJ PROMJENA KOD DJETETA RANE I PREDŠKOLSKE DOBI
15 travnja, 2023
Izložba radova djece iz odgojno-obrazovne skupine “Vrapčići ” u Općinskoj knjižnici Bistra
26 travnja, 2023
UTJECAJ PROMJENA KOD DJETETA RANE I PREDŠKOLSKE DOBI
15 travnja, 2023
Izložba radova djece iz odgojno-obrazovne skupine “Vrapčići ” u Općinskoj knjižnici Bistra
26 travnja, 2023

Djeca, školski obveznici, našeg vrtića pohađali su od 17.-21.travnja Školu plivanja sa Medosportom na Bazenima  Svetice i tako savladali strah od vode, naučili plutati, udarati nogama, zaranjati pod vodom, puhati mjehuriće, a sve to kroz igru sa svojim vršnjacima i strpljivim trenerima.

Plivanje je aktivnost u koju se može uključiti dijete od najranije dobi, a svakako bi trebalo  do njegove 5.godine života. Plivanjem se potiče  djetetov pravilan tjelesni rast i razvoj. Tlak vode pozitivno utječe na srčano – žilni sustav jer se povećanim protokom krvi kroz srce jača srčani mišić. Pritisak vode potiče na snažnije disanje, pa se tako jačaju međurebrani mišići, a ubrzanim disanjem se povećava kapacitet pluća. Intenzivno kretanje kroz vodu utječe na razvoj kostiju. Gibanje u vodi omogućuje pravilno razvijanje mišića posebno leđa i ramena, što za posljedicu ima pravilno držanje i zdraviju kralježnicu. Razlika između tjelesne i temperature vode popravlja sposobnost termoregulacije i jača imunitet.

Utapanje je drugi vodeći uzrok smrtnosti u dobi od 5-24 godina. Učeći plivati, dijete stječe i sigurnost u vodi te se time smanjuje rizik od opasnosti ako slučajno padne u bazen koji nije pod nadzorom ili u uvjetima pojavljivanja jakih struja na moru ili rijeci.

 

Nikolina Vidović, zdravstvena voditeljica

Plivanje slike web