CAP program u DV Kapljica

Dječje gliste
30 siječnja, 2019
Složna obitelj – kazalište Produkcija Z
22 veljače, 2019
Dječje gliste
30 siječnja, 2019
Složna obitelj – kazalište Produkcija Z
22 veljače, 2019

CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program, program je primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe:
– poučava djecu njihovim elementarnim pravima da budu sigurna, jaka i slobodna
– informira ih o tome kako prepoznati opasne situacije
– poučava strategijama kojima će povećati svoju sigurnost i na taj način smanjiti vlastitu ranjivost koja proizlazi iz nedostatka informacija o mogućim opasnostima, njihove bespomoćnosti i nesamostalnosti, te ovisnosti o odraslima, izoliranosti od izvora podrške i pomoći.
– Što dijete može učiniti da se zaštiti?

Cap program je dio redovitog programa DV Kapljica. Sadržaj radionica izvodi se u 3 uzastopna dana u trajanju po pola sata. Razvojna primjerenost postiže se korištenjem fotografija, igrokaza i vođene grupne rasprave kako bi se djeca poučila pitanjima osobne sigurnosti.

I ove pedagoške godine CAP tim održao je CAP radionice za svu djecu školske obveznike koja su uključena u redoviti program vrtića te program predškole.